İş Birlikleri

5.png
SSB - İş Birliği

MAGİÇE - Magnetik Teknolojiler, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın 2018 yılında desteklemeye karar verdiği 10 projeden 2’sinde yer almaktadır. Bu projelerden birincisi ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ile dünyada sadece sayılı gelişmiş ülkenin sahip olduğu uydu/uzay, radar ve elektronik harp sistemleri için yürüyen dalga tüp güç yükselteç sistemlerine yönelik ileri teknolojilerin geliştirileceği “SEYYAH” projesidir.

MAGİÇE firmasının katkıda bulunduğu ikinci proje ise kızılötesi dedektör takımlarında bulunan kriyojenik soğutucuların millileştirilmesi için yüksek güçlü mıknatıs teknolojisinin geliştirileceği “MIKNATIS” projesidir.

02/01/2019 tarihinde 2018 yılında başlatılan Ar-Ge projelerinin sözleşmeleri Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve MAGİÇE - Magnetik Teknolojiler kurucularından Prof. Dr. H. Yalçın ELERMAN ve Oğuz BAŞER’in katıldığı törenle imzalanmıştır.

4.png
Tübitak - İş Birliği

TÜBİTAK tarafından ülkemizin öncelikli alanlarında sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının üniversite-sanayi iş birliği ile yetiştirilmesine yönelik MAGİÇE-Magnetik Teknolojiler’in “Termoelektrik Modüllerde Kullanılacak Üstün Özellikli Termoelektrik Malzemelerin ve İnce Filmlerin Geliştirilmesi” isimli projesi kabul edilmiştir. 2244 programı kapsamında yeni üstün özellikli termoelektrik ve manyetik ince filmlerin üretilmesi ve sensör ve modül uygulamalarında kullanılması gerçekleştirilecektir.

Desteklenmeye hak kazanan projelerin imza töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa VARANK ve TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Hasan MANDAL, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve MAGİÇE-Magnetik Teknolojiler kurucularından Prof. Dr. H. Yalçın ELERMAN ve Oğuz BAŞER’in katılımları ile 24/01/2019 tarihinde TÜBİTAK Başkanlık Binasında gerçekleştirilmiştir.

 

1.png
Aselsan - İş Birliği
2.png
3.png
Bosch/Siemens - Dünya Patenti

ASELSAN ile yaptığımız anlaşma ile manyetik soğutucu teknolojisinin geliştirilmesini hedefleyen “Parametre Optimizasyonlu Lineer Manyetik Soğutucu” projemiz başarıyla tamamlanmıştır. Bu proje çıktısı olan ürün ile, uluslararası konferanslara katılım sağlanmış ve patent başvurusu ASELSAN ile birlikte yapılmıştır.

 

2015 yılında başlatılan “Dairesel Manyetik Soğutuculu Klima” projemiz ile, mevcut manyetik soğutma teknolojinsin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Yüksek güç ve COP değerine sahip bir manyetik soğutuculu klima tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu çalışma ile ilgili geliştirmeler hala devam etmekle birlikte, ilerleyen dönemlerde patent başvurusu yapılması düşünülmektedir. Bu proje çıktıları, uluslararası konferanslarda sunulmuştur.

 

Manyetik soğutma teknolojisinde kullanılmak üzere üstün Manyetokalorik özelliklere sahip malzeme geliştirilmesi üzerine yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında Sıvı-Azot sıcaklığında en üstün Manyetokalorik Etki gösteren malzeme elde edilmiştir.

2009 yılında geliştirmiş olduğumuz manyetik soğutma teknolojisinde büyük önem sahip olan CoMn0,9Fe0,1Ge malzememiz ile ilgili Dünya Patentimiz WIPO WO 2012/098017A1 numarası ile yayınlamıştır.

 

1.png
Aselsan - Avrupa Patenti

Aselsan ile birlikte yürütülen 2 yıllık proje sonucunda geliştirdiğimiz “Parametre Optimizasyonlu Doğrusal Manyetik Soğutucu” prototipi Avrupa patent onayı almıştır.

Daha fazla ayrıntıya mı ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin.
Bize telefon, e-posta veya sosyal medya kanallarımız aracılığıyla bize ulaşın.